Iowa newspaper awards make you feel good, don’t mean much else

Lots of Iowa newspapers ran stories early this week about the hardware they won from Iowa Newspaper Association. They use it to show their readers how valuable they are, how good their journalism is. According to the AP, this year’s winners of the annual awards:

General Excellence:Dailies Class 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Le Mars Daily Sentinel, Third Place- Webster City Daily Freeman-Journal; Dailies Class 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Cedar Rapids Gazette, Third Place- Dubuque Telegraph Herald; Weeklies Class 1: First Place- Sergeant Bluff Advocate, Second Place- Woodward NE Dallas Co. Record, Third Place- Conrad Record; Weeklies Class 2: First Place- Adel Dallas Co. News, Second Place- Mount Vernon-Lisbon Sun, Third Place- Akron Hometowner; Weeklies Class 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Iowa Falls Times-Citizen, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune.

Best Editorial Page: Dailies Class 1: First Place- Muscatine Journal, Second Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Third Place- Shenandoah Valley News Today; Dailies Class 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Waterloo Courier, Third Place- Cedar Rapids Gazette; Weeklies Class 1: First Place- Woodbine Twiner, Second Place- Woodward NE Dallas Co. Record, Third Place- West Branch Times; Weeklies Class 2: First Place- Mount Vernon-Lisbon Sun, Second Place- Adel Dallas Co. News, Third Place- Blairstown South Benton Star-Press; Weeklies Class 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Decorah Journal, Third Place- Iowa Falls Times-Citizen.

Best Front Page: Dailies Class 1: First Place- Newton Daily News, Second Place- Carroll Daily Times Herald, Third Place- Le Mars Daily Sentinel; Dailies Class 2: First Place- Dubuque Telegraph Herald, Second Place- Cedar Rapids Gazette, Third Place- Burlington Hawk Eye; Weeklies Class 1: First Place- North Liberty Leader, Second Place- West Branch Times, Third Place- Prairie City News; Weeklies Class 2: First Place- Mount Vernon-Lisbon Sun, Second Place- Cascade Pioneer, Third Place- Blairstown South Benton Star-Press; Weeklies Class 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Storm Lake Pilot-Tribune, Third Place- Indianola Record-Herald & Tribune.

Best Sports Page: Dailies Class 1: First Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Second Place- Shenandoah Valley News Today, Third Place- Le Mars Daily Sentinel; Dailies Class 2: First Place- Iowa City Press-Citizen, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Cedar Rapids Gazette; Weeklies Class 1: First Place- Woodward NE Dallas Co. Record, Second Place- Conrad Record, Third Place- Solon Economist; Weeklies Class 2: First Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter, Second Place- Cascade Pioneer, Third Place- Ackley World Journal; Weeklies Class 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Altoona Herald-Mitchellville Index, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News.

Best Feature Page: Dailies Class 1: First Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Second Place- Newton Daily News, Third Place- Muscatine Journal; Dailies Class 2: First Place- Burlington Hawk Eye, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Davenport Quad-City Times; Weeklies Class 1: First Place- North Liberty Leader, Second Place- Sergeant Bluff Advocate, Third Place- Conrad Record; Weeklies Class 2: First Place- Ogden Reporter, Second Place- Elkader Clayton Co. Register, Third Place- Blairstown South Benton Star-Press; Weeklies Class 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Altoona Herald-Mitchellville Index, Third Place- Monticello Express.

Coverage of Local Government: Dailies Class 1: First Place- Fort Madison Daily Democrat, Second Place- Carroll Daily Times Herald, Third Place- Spencer Daily Reporter; Dailies Class 2: First Place- Waterloo Courier, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Davenport Quad-City Times; Weeklies Class 1: First Place- Woodward NE Dallas Co. Record, Second Place- West Branch Times, Third Place- North Liberty Leader; Weeklies Class 2: First Place- Adel Dallas Co. News, Second Place- Akron Hometowner, Third Place- Tama News-Herald; Weeklies Class 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Indianola Record-Herald & Tribune, Third Place- Dyersville Commercial.

Coverage of Education: Dailies Class 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Keokuk Daily Gate City, Third Place- Newton Daily News; Dailies Class 2: First Place- Iowa City Press-Citizen, Second Place- Cedar Rapids Gazette, Third Place- Dubuque Telegraph Herald; Weeklies Class 1: First Place- North English Record, Second Place- Sergeant Bluff Advocate, Third Place- Ossian Bee; Weeklies Class 2: First Place- Mount Vernon-Lisbon Sun, Second Place- Fayette Leader, Third Place- Montezuma Republican; Weeklies Class 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Spirit Lake Dickinson Co. News, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune.

Coverage of Agriculture: Dailies Class 1: First Place- Charles City Press, Second Place- Carroll Daily Times Herald, Third Place- Le Mars Daily Sentinel; Dailies Class 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Davenport Quad-City Times, Third Place- Waterloo Courier; Weeklies Class 1: First Place- Britt News-Tribune, Second Place- Conrad Record, Third Place- Westside Observer; Weeklies Class 2: First Place- Akron Hometowner, Second Place- Fayette Leader, Third Place- Adel Dallas Co. News; Weeklies Class 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Storm Lake Pilot-Tribune, Third Place- Iowa Falls Times-Citizen.

Coverage of Business: Dailies Class 1: First Place- Le Mars Daily Sentinel, Second Place- Newton Daily News, Third Place- Carroll Daily Times Herald; Dailies Class 2: First Place- Dubuque Telegraph Herald, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Fort Dodge Messenger; Weeklies Class 1: First Place- Hamburg Reporter, Second Place- North Liberty Leader, Third Place- Elgin Echo; Weeklies Class 2: First Place- Fayette Leader, Second Place- Akron Hometowner, Third Place- Cascade Pioneer; Weeklies Class 3: First Place- Iowa Falls Times-Citizen, Second Place- Sheldon N’West Iowa Review, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune.

Best Special Section – Editorial: Dailies Class 1: First Place- Shenandoah Valley News Today, Second Place- Keokuk Daily Gate City, Third Place- Webster City Daily Freeman-Journal; Dailies Class 2: First Place- Ames Tribune, Second Place- Iowa City Press-Citizen, Third Place- Waterloo Courier; Weeklies Class 1: First Place- Winthrop News, Second Place- Wellman Advance, Third Place- Conrad Record; Weeklies Class 2: First Place- Logan Herald-Observer, Second Place- Ackley World Journal, Third Place- Pella Chronicle; Weeklies Class 3: First Place- Emmetsburg Reporter, Second Place- West Union Fayette Co. Union, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune.

Total Newspaper Design: Dailies Class 1: First Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Second Place- Shenandoah Valley News Today, Third Place- Le Mars Daily Sentinel; Dailies Class 2: First Place- Cedar Rapids Gazette, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Iowa City Press-Citizen; Weeklies Class 1: First Place- Solon Economist, Second Place- North Liberty Leader, Third Place- Woodward NE Dallas Co. Record; Weeklies Class 2: First Place- Mount Vernon-Lisbon Sun, Second Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter, Third Place- Blairstown South Benton Star-Press; Weeklies Class 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Indianola Record-Herald & Tribune, Third Place- Iowa Falls Times-Citizen.

Community Service: Dailies Class 1: First Place- Shenandoah Valley News Today, Second Place- Le Mars Daily Sentinel; Dailies Class 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Davenport Quad-City Times, Third Place- Iowa City Press-Citizen; Weeklies Class 1: First Place- Winthrop News, Second Place- Nora Springs Rockford Register, Third Place- Thompson Courier and Rake Register; Weeklies Class 2: First Place- Akron Hometowner; Weeklies Class 3: First Place- Storm Lake Pilot-Tribune, Second Place- Albia Union-Republican, Third Place- Iowa Falls Times-Citizen.

Best Headline Writing: Dailies Class 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Oskaloosa Herald, Third Place- Spencer Daily Reporter; Dailies Class 2: First Place- Cedar Rapids Gazette, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Dubuque Telegraph Herald; Weeklies Class 1: First Place- Woodbine Twiner, Second Place- Woodward NE Dallas Co. Record, Third Place- Lime Springs Herald; Weeklies Class 2: First Place- Fayette Leader, Second Place- Adel Dallas Co. News, Third Place- Toledo Chronicle; Weeklies Class 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Iowa Falls Times-Citizen, Third Place- Wilton-Durant Advocate News.

Best Use of Graphics: Dailies Class 1: First Place- Shenandoah Valley News Today, Second Place- Spencer Daily Reporter, Third Place- Creston News Advertiser; Dailies Class 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Waterloo Courier, Third Place- Ames Tribune; Weeklies Class 1: First Place- Woodbine Twiner, Second Place- Woodward NE Dallas Co. Record, Third Place- Prairie City News; Weeklies Class 2: First Place- Akron Hometowner, Second Place- Adel Dallas Co. News, Third Place- Anamosa Journal-Eureka; Weeklies Class 3: First Place- Indianola Record-Herald & Tribune, Second Place- Iowa Falls Times-Citizen, Third Place- West Union Fayette Co. Union.

Best Newspaper Web Site: Dailies Class 1: First Place- Keokuk Daily Gate City, Second Place- Le Mars Daily Sentinel, Third Place- Muscatine Journal; Dailies Class 2: First Place- Davenport Quad-City Times, Second Place- Mason City Globe Gazette, Third Place- Waterloo Courier; Weeklies Class 1: First Place- Jesup Citizen Herald, Second Place- Conrad Record, Third Place- Winthrop News; Weeklies Class 2: First Place- Fayette Leader, Second Place- Ogden Reporter; Weeklies Class 3: First Place- Decorah Journal, Second Place- Des Moines Business Record, Third Place- Grundy Center Register.

Best Video: Dailies Class 1: First Place- Charles City Press, Second Place- Webster City Daily Freeman-Journal; Dailies Class 2: First Place- Cedar Rapids Gazette, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Waterloo Courier; Weeklies Class 1: First Place- Hamburg Reporter.

Best Slideshow: Dailies Class 1: First Place- Le Mars Daily Sentinel; Dailies Class 2: First Place- Cedar Rapids Gazette, Second Place- Cedar Rapids Gazette, Third Place- Waterloo Courier; Weeklies Class 2: First Place- Mediapolis News, Second Place- Mediapolis News; Weeklies Class 3: First Place- Iowa Falls Times-Citizen.

Best News Story: Dailies Class 1: First Place- Newton Daily News-Mandi Lamb, Second Place- Carroll Daily Times Herald-Butch Heman, Third Place- Fort Madison Daily Democrat-Robin Delaney; Dailies Class 2: First Place- Cedar Rapids Gazette-Jennifer Hemmingsen, Second Place- Cedar Rapids Gazette-Staff, Third Place- Des Moines Register-Staff; Weeklies Class 1: First Place- Prairie City News-Peter Scarnati, Second Place- Belle Plaine Union-Judy Schlesselman, Third Place- McGregor North Iowa Times-Trudy Balcom; Weeklies Class 2: First Place- Fayette Leader-Janell Bradley, Second Place- Adel Dallas Co. News-Amber Williams, Third Place- Blairstown South Benton Star-Press-Jim Magdefrau; Weeklies Class 3: First Place- Storm Lake Pilot-Tribune-Dana Larsen & Jeff Jones, Second Place- Hampton Chronicle-Justin Hill, Third Place- Iowa Falls Times-Citizen-Sara Konrad.

Best Spot News Story: Dailies Class 1: First Place- Webster City Daily Freeman-Journal-Lori Berglund, Second Place- Muscatine Journal-Cynthia Beaudette, Third Place- Spencer Daily Reporter-Russ Mitchell; Dailies Class 2: First Place- Cedar Rapids Gazette-Staff, Second Place- Cedar Rapids Gazette-Staff, Third Place- Burlington Hawk Eye-Jeff Abell; Weeklies Class 1: First Place- West Branch Times-Gregory Norfleet, Second Place- Prairie City News-Criste Scarnati, Third Place- Hull Sioux Co. Index-Reporter-Luke DeKoster; Weeklies Class 2: First Place- Mount Vernon-Lisbon Sun-Staff, Second Place- Akron Hometowner-Julie Ann Madden, Third Place- Montezuma Republican-J.O. Parker; Weeklies Class 3: First Place- Indianola Record-Herald & Tribune-Sara Sleyster, Second Place- Iowa Falls Times-Citizen-Corey Meints, Third Place- Sheldon N’West Iowa Review-Dan Breen.

Best News Feature Story: Dailies Class 1: First Place- Newton Daily News-Jessica Lowe, Second Place- Le Mars Daily Sentinel-Beverly Van Buskirk, Third Place- Le Mars Daily Sentinel-Magdalene Biesanz; Dailies Class 2: First Place- Cedar Rapids Gazette-Jennifer Hemmingsen, Second Place- Des Moines Register-Reid Forgrave, Third Place- Iowa City Daily Iowan-Bryce Bauer and Kelsey Beltramea; Weeklies Class 1: First Place- Sergeant Bluff Advocate-Staff, Second Place- Elgin Echo-Meghan Powers, Third Place- North Liberty Leader-Lori Lindner; Weeklies Class 2: First Place- Traer Star-Clipper-Jason Staker, Second Place- Mount Vernon-Lisbon Sun-Jake Krob, Third Place- Fayette Leader-Janell Bradley; Weeklies Class 3: First Place- Iowa Falls Times-Citizen-Sara Konrad, Second Place- Indianola Record-Herald & Tribune-Sara Sleyster, Third Place- Sheldon N’West Iowa Review-Dan Breen.

Best Personality Feature Story: Dailies Class 1: First Place- Muscatine Journal-Cynthia Beaudette, Second Place- Creston News Advertiser-Jasmynne Sloan, Third Place- Spencer Daily Reporter-Kris Todd; Dailies Class 2: First Place- Waterloo Courier-Jens Manuel Krogstad, Second Place- Des Moines Register-Mary Challender, Third Place- Des Moines Register-Mike Kilen; Weeklies Class 1: First Place- Jesup Citizen Herald-Deb Holt, Second Place- West Branch Times-Gregory Norfleet, Third Place- North English Record-Andrea Furlong; Weeklies Class 2: First Place- Knoxville Journal-Express-Steve Woodhouse, Second Place- Cascade Pioneer-Josh Jorgensen, Third Place- Adel Dallas Co. News-Amber Williams; Weeklies Class 3: First Place- Hampton Chronicle-Justin Hill, Second Place- Waverly Democrat-Anelia Dimitrova, Third Place- Altoona Herald-Mitchellville Index-Krista Kielsmeier.

Best Sports Story: Dailies Class 1: First Place- Spencer Daily Reporter-Jeff Hasselmann, Second Place- Creston News Advertiser-Ben Frotscher, Third Place- Carroll Daily Times Herald-Ashley Schable; Dailies Class 2: First Place- Cedar Rapids Gazette-Scott Dochterman, Second Place- Ames Tribune-Bobby LaGesse, Third Place- Davenport Quad-City Times-Eric Page; Weeklies Class 1: First Place- Prairie City News-Peter Scarnati, Second Place- Conrad Record-Sam Martin, Third Place- Woodward NE Dallas Co. Record-Bill Haglund; Weeklies Class 2: First Place- Adel Dallas Co. News-Greg Eckstrom, Second Place- Fayette Leader-Jeff Bradley, Third Place- Fayette Leader-Randy Fink; Weeklies Class 3: First Place- Iowa Falls Times-Citizen-Tony Baranowski, Second Place- Hampton Chronicle-Justin Hill, Third Place- Sheldon N’West Iowa Review-Scott Byers.

Best Series: Dailies Class 1: First Place- Spencer Daily Reporter-Kris Todd, Second Place- Le Mars Daily Sentinel-Staff, Third Place- Carroll Daily Times Herald-Emily Schettler; Dailies Class 2: First Place- Dubuque Telegraph Herald-Erik Hogstrom, Second Place- Council Bluffs Daily Nonpareil-Courtney Brummer, Third Place- Cedar Rapids Gazette-Jennifer Hemmingsen; Weeklies Class 1: First Place- West Liberty Index-Sara Sedlacek, Second Place- Sergeant Bluff Advocate-Wayne Dominowski, Third Place- Lime Springs Herald-Marcie Klomp; Weeklies Class 2: First Place- Anamosa Journal-Eureka-Michelle Phillips, Second Place- Sumner Gazette-Rachel Lewey, Third Place- Adel Dallas Co. News-Bob Eschliman; Weeklies Class 3: First Place- Altoona Herald-Mitchellville Index-Kristin Danley-Greiner, Second Place- Storm Lake Pilot-Tribune-Lorri Glawe, Third Place- Iowa Falls Times-Citizen-Staff.

Excellence In Editorial Writing: Dailies Class 1: First Place- Muscatine Journal-Chris Steinbach, Second Place- Shenandoah Valley News Today-David Gustafson, Third Place- Fort Madison Daily Democrat-Robin Delaney; Dailies Class 2: First Place- Davenport Quad-City Times-Mark Ridolfi, Second Place- Burlington Hawk Eye-Steve Delaney, Third Place- Des Moines Register-Carol Hunter; Weeklies Class 1: First Place- West Branch Times-Gregory Norfleet, Second Place- Woodbine Twiner-John Beaudoin, Third Place- Woodward NE Dallas Co. Record-Bob Eschliman; Weeklies Class 2: First Place- Mount Vernon-Lisbon Sun-Jake Krob, Second Place- Bloomfield Democrat-Gary Spurgeon, Third Place- Adel Dallas Co. News-Bob Eschliman; Weeklies Class 3: First Place- Indianola Record-Herald & Tribune-Staff, Second Place- Monticello Express-Steven Lerch, Third Place- Dyersville Commercial-Staff.

Master Columnist: Dailies Class 1: First Place- Carroll Daily Times Herald-Douglas Burns, Second Place- Muscatine Journal-Chris Steinbach, Third Place- Newton Daily News-Jessica Lowe; Dailies Class 2: First Place- Council Bluffs Daily Nonpareil-Stephanie Ogren, Second Place- Clinton Herald-Robert Whitten, Third Place- Dubuque Telegraph Herald-Amy Gilligan; Weeklies Class 1: First Place- West Liberty Index-Sara Sedlacek, Second Place- Woodward NE Dallas Co. Record-Greg Eckstrom, Third Place- Winthrop News-Mary Beth Smith; Weeklies Class 2: First Place- Adel Dallas Co. News-Amber Williams, Second Place- Greenfield Adair Co. Free Press-Kelly Fox, Third Place- Adel Dallas Co. News-Bob Eschliman; Weeklies Class 3: First Place- Storm Lake Pilot-Tribune-Dana Larsen, Second Place- Marengo Pioneer-Republican-Melinda Wichman, Third Place- Sheldon N’West Iowa Review-Jay Wagner.

Best Sports Columnist: Dailies Class 1: First Place- Creston News Advertiser-Larry Peterson, Second Place- Shenandoah Valley News Today-Kevin Slater, Third Place- Fort Madison Daily Democrat-Chris Faulkner; Dailies Class 2: First Place- Iowa City Press-Citizen-Pat Harty, Second Place- Ames Tribune-Courtney Linehan, Third Place- Des Moines Register-Sean Keeler; Weeklies Class 1: First Place- Woodward NE Dallas Co. Record-Bill Haglund, Second Place- Woodward NE Dallas Co. Record-Greg Eckstrom, Third Place- Sergeant Bluff Advocate-Wayne Dominowski; Weeklies Class 2: First Place- Anamosa Journal-Eureka-Daryl Schepanski, Second Place- Perry Chief-Jeff Webster, Third Place- Adel Dallas Co. News-Bill Haglund; Weeklies Class 3: First Place- Monticello Express-Pete Temple, Second Place- Decorah Journal-Rick Fromm, Third Place- Eldridge North Scott Press-Scott Campbell.

Best News Photo: Dailies Class 1: First Place- Muscatine Journal-Beth Van Zandt, Second Place- Le Mars Daily Sentinel-Roy Tucker, Third Place- Carroll Daily Times Herald-Jeff Storjohann; Dailies Class 2: First Place- Ames Tribune-Nirmalendu Majumdar, Second Place- Des Moines Register-Christopher Gannon, Third Place- Iowa City Press-Citizen-Matthew Holst; Weeklies Class 1: First Place- West Branch Times-Gregory Norfleet, Second Place- Conrad Record-Chuck Friend, Third Place- Westside Observer-Janine Kock; Weeklies Class 2: First Place- Montezuma Republican-J.O. Parker, Second Place- Guthrie Center Times-Scott Gonzales, Third Place- Montezuma Republican-J.O. Parker; Weeklies Class 3: First Place- Indianola Record-Herald & Tribune-Michael Rolands, Second Place- Sheldon N’West Iowa Review-Rylan Howe, Third Place- Waverly Democrat-Clint Riese.

Best Spot News Photo: Dailies Class 1: First Place- Spencer Daily Reporter-Michael Fischer, Second Place- Carroll Daily Times Herald-Jeff Storjohann, Third Place- Webster City Daily Freeman-Journal-Tracy Rumeberg; Dailies Class 2: First Place- Davenport Quad-City Times-Jeff Cook, Second Place- Cedar Rapids Gazette-Johnathan D. Woods, Third Place- Des Moines Register-Don Tormey; Weeklies Class 1: First Place- Conrad Record-Chuck Friend, Second Place- Nora Springs Rockford Register-John Podgorniak, Third Place- Prairie City News-Christe Scarnati; Weeklies Class 2: First Place- Tama News-Herald-John Speer, Second Place- Toledo Chronicle-John Speer, Third Place- Northwood Anchor-Kris Kenison; Weeklies Class 3: First Place- Iowa Falls Times-Citizen-Patrick Doty, Second Place- Iowa Falls Times-Citizen-Patrick Doty, Third Place- Indianola Record-Herald & Tribune-Michael Rolands.

Best Sports Photo: Dailies Class 1: First Place- Spencer Daily Reporter-Michael Fischer, Second Place- Le Mars Daily Sentinel-Roy Tucker, Third Place- Washington Evening Journal-Travis J. Brown; Dailies Class 2: First Place- Davenport Quad-City Times-John Schultz, Second Place- Dubuque Telegraph Herald-Jeremy Portje, Third Place- Cedar Rapids Gazette-Johnathan D. Woods; Weeklies Class 1: First Place- Conrad Record-Sam Martin, Second Place- Conrad Record-Chuck Friend, Third Place- Woodward NE Dallas Co. Record-Bill Haglund; Weeklies Class 2: First Place- Leon Journal-Reporter-Corey R. Lindsey, Second Place- Montezuma Republican-Kyle Kirby, Third Place- Blairstown South Benton Star-Press-Jim Magdefrau; Weeklies Class 3: First Place- Vinton Eagle-Tom Lundvall, Second Place- Clarinda Herald-Journal-Joe Moore, Third Place- Dyersville Commercial-Beth Lutgen.

Best Feature Photo or Photo Story: Dailies Class 1: First Place- Spencer Daily Reporter-Michael Fischer, Second Place- Spencer Daily Reporter-Michael Fischer, Third Place- Carroll Daily Times Herald-Larry Devine; Dailies Class 2: First Place- Dubuque Telegraph Herald-Jeremy Portje, Second Place- Dubuque Telegraph Herald-Jeremy Portje, Third Place- Davenport Quad-City Times-Jeff Cook; Weeklies Class 1: First Place- Solon Economist-Lori Lindner, Second Place- North Liberty Leader-Doug Lindner, Third Place- North Liberty Leader-Lori Lindner; Weeklies Class 2: First Place- Blairstown South Benton Star-Press-Jim Magdefrau, Second Place- Brooklyn Chronicle-Sky Eilers, Third Place- Brooklyn Chronicle-Sky Eilers; Weeklies Class 3: First Place- Hampton Chronicle-Ray Baltes, Second Place- Sheldon N’West Iowa Review-Rylan Howe, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune-Lorri Glawe.

Best Newspaper Marketing: Dailies: First Place- Dubuque Telegraph Herald, Second Place- Shenandoah Valley News Today, Third Place- Le Mars Daily Sentinel; Weeklies: First Place- Eldridge North Scott Press, Second Place- Iowa Falls Times-Citizen, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News.

Best Of Class Advertising: Dailies Class 1: First Place- Spencer Daily Reporter, Second Place- Carroll Daily Times Herald, Third Place- Carroll Daily Times Herald; Dailies Class 2: First Place- Dubuque Telegraph Herald, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Mason City Globe Gazette; Weeklies Class 1: First Place- Sergeant Bluff Advocate, Second Place- Jesup Citizen Herald, Third Place- Jesup Citizen Herald; Weeklies Class 2: First Place- Eagle Grove Eagle, Second Place- Bloomfield Democrat, Third Place- Mount Vernon-Lisbon Sun; Weeklies Class 3: First Place- Altoona Herald-Mitchellville Index, Second Place- Iowa Falls Times-Citizen, Third Place- Sheldon N’West Iowa Review.

Best Ad Featuring Grocery/Food/Entertainment: Dailies Class 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Carroll Daily Times Herald, Third Place- Le Mars Daily Sentinel; Dailies Class 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Dubuque Telegraph Herald, Third Place- Burlington Hawk Eye; Weeklies Class 1: First Place- Woodward NE Dallas Co. Record, Second Place- Sergeant Bluff Advocate, Third Place- Jesup Citizen Herald; Weeklies Class 2: First Place- Bloomfield Democrat, Second Place- Mediapolis News, Third Place- Adel Dallas Co. News; Weeklies Class 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Vinton Eagle, Third Place- Altoona Herald-Mitchellville Index.

Best Ad Featuring Financial, Insurance, or Other Professional Service: Dailies Class 1: First Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Second Place- Carroll Daily Times Herald, Third Place- Le Mars Daily Sentinel; Dailies Class 2: First Place- Council Bluffs Daily Nonpareil, Second Place- Council Bluffs Daily Nonpareil, Third Place- Dubuque Telegraph Herald; Weeklies Class 1: First Place- Jesup Citizen Herald, Second Place- Sergeant Bluff Advocate, Third Place- Conrad Record; Weeklies Class 2: First Place- Adel Dallas Co. News, Second Place- Akron Hometowner, Third Place- Mount Vernon-Lisbon Sun; Weeklies Class 3: First Place- Clear Lake Mirror Reporter, Second Place- Sheldon N’West Iowa Review, Third Place- Mapleton Press.

Best Ad Featuring Furniture, Furnishings, Appliances or Hardware: Dailies Class 1: First Place- Le Mars Daily Sentinel, Second Place- Spencer Daily Reporter, Third Place- Newton Daily News; Dailies Class 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Waterloo Courier, Third Place- Fort Dodge Messenger; Weeklies Class 1: First Place- Sergeant Bluff Advocate, Second Place- Lime Springs Herald, Third Place- Winthrop News; Weeklies Class 2: First Place- Adel Dallas Co. News, Second Place- Fayette Leader, Third Place- Elkader Clayton Co. Register; Weeklies Class 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Decorah Journal, Third Place- West Union Fayette Co. Union.

Best Ad Featuring Automotive, Boats, Aircraft, Tires, Gasoline, Etc.: Dailies Class 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Third Place- Spencer Daily Reporter; Dailies Class 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Dubuque Telegraph Herald; Weeklies Class 1: First Place- Sergeant Bluff Advocate, Second Place- Winthrop News, Third Place- Sergeant Bluff Advocate; Weeklies Class 2: First Place- Mount Vernon-Lisbon Sun, Second Place- Mediapolis News, Third Place- Akron Hometowner; Weeklies Class 3: First Place- Iowa Falls Times-Citizen, Second Place- Decorah Journal, Third Place- Glenwood Opinion-Tribune.

Best Ad featuring Miscellaneous: Dailies Class 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Newton Daily News, Third Place- Keokuk Daily Gate City; Dailies Class 2: First Place- Dubuque Telegraph Herald, Second Place- Waterloo Courier, Third Place- Des Moines Register; Weeklies Class 1: First Place- Jesup Citizen Herald, Second Place- Sergeant Bluff Advocate, Third Place- Britt News-Tribune; Weeklies Class 2: First Place- Akron Hometowner, Second Place- Adel Dallas Co. News, Third Place- Mediapolis News; Weeklies Class 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Sheldon N’West Iowa Review, Third Place- Iowa Falls Times-Citizen.

Best Special Section Advertising: Dailies Class 1: First Place- Spencer Daily Reporter, Second Place- Keokuk Daily Gate City, Third Place- Webster City Daily Freeman-Journal; Dailies Class 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Dubuque Telegraph Herald, Third Place- Des Moines Register; Weeklies Class 1: First Place- Sergeant Bluff Advocate, Second Place- Wellman Advance, Third Place- Winthrop News; Weeklies Class 2: First Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter, Second Place- Guthrie Center Times, Third Place- Logan Herald-Observer; Weeklies Class 3: First Place- Altoona Herald-Mitchellville Index, Second Place- Decorah Journal, Third Place- Sheldon N’West Iowa Review.

Best Ad series or campaign featuring any service or merchandise category: Dailies Class 1: First Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Second Place- Le Mars Daily Sentinel, Third Place- Keokuk Daily Gate City; Dailies Class 2: First Place- Mason City Globe Gazette, Second Place- Waterloo Courier, Third Place- Des Moines Register; Weeklies Class 1: First Place- Jesup Citizen Herald, Second Place- Riverside Current, Third Place- Sergeant Bluff Advocate; Weeklies Class 2: First Place- Eagle Grove Eagle, Second Place- Akron Hometowner, Third Place- Akron Hometowner; Weeklies Class 3: First Place- Iowa Falls Times-Citizen, Second Place- Spirit Lake Dickinson Co. News, Third Place- Iowa Falls Times-Citizen.

Best ad idea for a community promotion or event: Dailies Class 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Le Mars Daily Sentinel, Third Place- Shenandoah Valley News Today; Dailies Class 2: First Place- Dubuque Telegraph Herald, Second Place- Waterloo Courier, Third Place- Fort Dodge Messenger; Weeklies Class 1: First Place- Sergeant Bluff Advocate, Second Place- Sergeant Bluff Advocate, Third Place- Jesup Citizen Herald; Weeklies Class 2: First Place- Akron Hometowner, Second Place- Mount Vernon-Lisbon Sun, Third Place- Adel Dallas Co. News; Weeklies Class 3: First Place- West Union Fayette Co. Union, Second Place- Iowa Falls Times-Citizen, Third Place- Sheldon N’West Iowa Review.

Best Agricultural Advertising: Dailies Class 1: First Place- Shenandoah Valley News Today, Second Place- Fort Madison Daily Democrat, Third Place- Carroll Daily Times Herald; Dailies Class 2: First Place- Mason City Globe Gazette, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Council Bluffs Daily Nonpareil; Weeklies Class 1: First Place- Ossian Bee, Second Place- Sergeant Bluff Advocate, Third Place- Conrad Record; Weeklies Class 2: First Place- Fayette Leader, Second Place- Mediapolis News, Third Place- Akron Hometowner; Weeklies Class 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- West Union Fayette Co. Union, Third Place- Altoona Herald-Mitchellville Index.

Best Ad Designer: Dailies Class 1: First Place- Carroll Daily Times Herald-Beckham G. Miller, Second Place- Le Mars Daily Sentinel-Shannon Jost, Third Place- Carroll Daily Times Herald-John A. Sigler; Dailies Class 2: First Place- Des Moines Register-Renee Oiler, Second Place- Des Moines Register-Scott Wright, Third Place- Des Moines Register-Suzanne Milosevich; Weeklies Class 1: First Place- Stuart Herald-Shantel Chipp, Second Place- Sergeant Bluff Advocate-Timothy Loftus, Third Place- Jesup Citizen Herald-Robin Harms; Weeklies Class 2: First Place- Elkader Clayton Co. Register-Shannon Durbin, Second Place- Adel Dallas Co. News-Lori Schultz, Third Place- Cascade Pioneer-Heather Wendling; Weeklies Class 3: First Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Caity Slawson, Second Place- Sheldon N’West Iowa Review-Kristin Oldenkamp, Third Place- Sheldon N’West Iowa Review-Krystal Martens.

Harrison “Skip” Weber Investigative Reporting Awards: Dailies Winner: Iowa City Press-Citizen-Brian Morelli & Lee Hermiston; Weeklies Winner: Indianola Record-Herald & Tribune-Aaron Jaco.

Genevieve Mauck Stoufer Outstanding Young Iowa Journalists Award: Cedar Rapids Gazette-Adam Belz; Cedar Rapids Gazette-Liz Martin; Indianola Record-Herald & Tribune-Aaron Jaco.

I didn’t count, but that’s a long list. Not to take anything away from the winners (The Gazette‘s Liz Martin probably deserved an award based on her Epic Surge photo alone), or to say that newspaper awards are a dime a dozen, but there are now 15 papers that can claim they were top-three in “general excellence.”

2 thoughts on “Iowa newspaper awards make you feel good, don’t mean much else

  1. Often a reader's, or a community's, perception of a newspaper is different than that of the editor. Consider stories of hot-button issues, or sensitive subjects. People will drop their subscription or re-subscribe over a story. Businesses will pull ads or maintain a contract.

    But when a newspaper submits their work to a contest, then an independent judge — someone who does not have a stake in a local subject — can give a more objective assessment. Winning an award tells newspapers that they are maintaining their quality. (Not winning actually does not say much, since you may have had stiffer competition in one category, or not so much in another.)

    Winning awards is not the only factor editors should consider, though. If you have strong advertising, then that shows your chosen readership area appeals to business owners. That's good. If you have a strong subscriber base, then readers are interested in your stories, photos and even the ads. That's also good.

    Obviously, you can't please everyone. But if you can win awards, keep a strong subscriber base and maintain profitability, then you have the balance necessary for a quality newspaper and a good business.

  2. Good points, Gregory. Outside opinions are valuable. Of course it looks good to be able to call your paper an award-winning newspaper; it's good for advertising and readership, I'm sure. My point was that newspapers shouldn't neither do what they do to win awards nor put too much stock in winning them (or, as you suggest, not winning them).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>